czwartek, 31 października 2013

"Kozacki miesiąc z Ukrainą"

Jesteśmy na finiszu projektu "Kozacki miesiąc z Ukrainą".

W ramach projektu odbyły się następujące wydarzenia:
- Wystawa fotografii Bartosza Malinowskiego "Oblicza Karpat Ukraińskich". 
Fotografie można było podziwiać podczas slajdowiska w dniu 11.10.2013 r. w Świetlicy przy ul. Janka Bytnara  3, a następnie przez niemal cały październik w Klubie K2 przy ul. Mickiewicza 1
- Pokaz slajdów "Magiczne Karpaty - czyli na wschód od Bieszczad" w dniu 11.10.2013 r. w Świetlicy przy ul. Janka Bytnara 3.
Pokaz slajdów został zaprezentowany przez Bartłomieja Machowskiego, podróżnika, animatora, redaktora portalu podróżniczego www.oddysei.com. "Machoney" przedstawił uczestnikom spotkania ciekawe opowieści o Karpatach Ukraińskich i samej Ukrainie - wszystko zilustrowane przepięknymi fotografiami i przy dźwiękach ukraińskich melodii.
- Spotkanie nt. wolontariatu zagranicznego w dniu 17.10.2013 r. w Zespole Szkół Agrotechniczno - Ekonomicznych w Weryni.
Spotkanie poprowadziła Aleksandra Cisek ze Stowarzyszenia EKOSKOP - jedynej organizacji na podkarpaciu posiadającej akredytację instytucji wysyłającej i przyjmującej wolontariuszy w ramach wolontariatu zagranicznego (EVS). Ola przybliżyła możliwości wyjazdu na wolontariat, w tym do Ukrainy oraz wszystkie kwestie techniczno - organizacyjne jakie są z tym związane. Prowadzącej towarzyszyła wolontariuszka obecnie pracująca w stowarzyszeniu EKOSKOP  - Sabrina z Włoch, która przedstawiła to zagadnienie z perspektywy bycia wolontariuszem. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół A-E  w Weryni oraz studenci Zamiejscowego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
- Wieczór Ukraiński w dniu 24.10.2013 r. w Klubie K2 w Kolbuszowej przy ul. Mickiewicza 1.
Spotkanie odbyło się w urokliwej piwniczce Klubu K2 i poprowadzili je rodowici Ukraińcy - studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, działający w ramach Koła Naukowego Forum Inicjatyw Europejskich. Można było usłyszeć wiele ciekawych opowieści - o tradycjach, legendach, najciekawszych miejscach w Ukrainie, walucie, tradycyjnej kuchni, sławnych osobach... Jeden z wątków został poświęcony także literaturze ukraińskiej i w tym miejscu do opowieści dołączył się Janusz Radwański (dziennikarz, poeta, tłumacz poezji ukraińskiej), który zaprezentował wybranych czołowych poetów młodego pokolenia reprezentujących współczesną poezję ukraińską. Kolejny wątek został poświęcony językowi ukraińskiemu i wszyscy uczestnicy spotkania przy pomocy prowadzących odbyli warsztat pisania własnych imion w alfabecie ukraińskim. Poza przyjemnościami dla ducha nie zabrakło także przyjemności dla ciała - podczas warsztatów można było do woli zajadać się wybornym barszczem ukraińskim przygotowanym specjalnie na tą okoliczność. Całość spotkania zwieńczyło wspólne śpiewanie pieśni ukraińskich przy akompaniamencie muzyka - Jarosława Mazura. "Wieczór ukraiński" został także objęty patronatem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.
Relacji w wieczoru ukraińskiego będzie można posłuchać już w najbliższą sobotę - 2.11.2013 r. w ramach audycji Wszystko Jest Folkiem w internetowym radio studnia (www.studnia.org.pl).


Projekt jest współfinansowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu "Przemiany w regionie" - RITA" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz